Zvýšená poptávka po průmyslových montovaných halách, kterou zaznamenáváme v posledních letech, má hned několik příčin. Montované haly jsou díky jednoduchosti svého konstrukčního řešení a rychlosti výstavby ideální řešením pro toho investora, který hledá rychlé vyřešení svého problému s nedostatečnou skladovou nebo výrobní kapacitou za pokud možno co nejnižší cenu. Montované haly lze využít i jako administrativní budovy nebo multifukční haly pro sportovní a kulturní vyžití.
Výrobní montované haly
Výrobní montované haly se staví nejčastěji s klasickou rámovou konstrukcí bez středové podpěry, což zajišťuje jejich vysokou praktičnost. V případě požadavku na velký rozpon rámu haly a to nad 25m, lze tohoto docílit příhradovou konstrukcí rámu nebo středovou podpěrou. Nosné konstrukce se skládají nejčastěji z válcovaných IPE nebo HEA profilů, které ve střešní části spojují vaznice, na které se následně klade střešní opláštění. U větších hal je střecha řešena jako skládaná v několika izolačních vrstvách na trapézovém plechu. Vrchní vrstvu potom tvoří střešní folie. Tato varianta pracuje jen s minimálním sklonem. Po obvodu haly je potom střecha zakončena atikou. Jedná se o elegantnější řešení s maximálním využitím vnitřního prostoru. Konstrukce haly je tak přizpůsobena skladovému hospodářství.
Budoucí provoz v hale, stejně tak jako její umístění, ovlivní její základní parametry. Konkrétně požadované hodnoty na požární odolnost konstrukce a typu sendvičového panelu. Pro běžný provoz postačí konstrukce s doloženou požární odolností 15 minut. Lze ale dosáhnout i 30 a více minut požární odolnosti. Buď je řešeno statickým výpočtem a celkovým posílením konstrukce nebo protipožárními nátěry, případně obklady. U opláštění tomu je podobně. Pokud nepostačí pěnové jádro sendvičového panelu, použije se minerální jádro. To splní i ty nejvyšší nároky na požární odolnost. Vnější povrchová úprava panelu může být doplněna o další ochranou vrstvu, která je vhodná i do chemických provozů a odolá i zhoršeným povětrnostním vlivům.
V dnešní době se málokterý projekt nové haly obejde bez využití střešní konstrukce haly k uchycení fotovoltaických panelů. Již při konstrukčním návrhu haly je uvažováno s potřebným dodatečným zatížením haly. Standardně 20 – 25kg/m2. K tomuto zatížení je možné připočítat zatížení pro další technologie a rozvody v hale.
Modularita konstrukce umožňuje přizpůsobit se jak konkrétním potřebám budoucího provozu v hale, tak i halu architektonicky oživit. Pokud investor nepožaduje jen stoprocentní funkčnost haly, ale chce halu odlišit od ostatních, může využít celou řadu fasádních prvků od profilace sendvičových panelů, barevných kombinací či povrchových úprav. Fasáda může být doplněna o nejrůznější vstupní portály, slunolamy nebo předokenní žaluzie. Budova může být rovněž obložena alubond deskami, designovými panely nebo vlnitými plechy. Vše tedy vyplývá ze zadání ze strany investora. Architektonicky nápadité materiály jsou jednou z předností montovaných hal.
Samotná výstavba haly je realizována na předem připravené betonové patky. V případě zhoršených geologických podmínek potom na vrtaných pilotech. U konstrukce předem řešíme její využití pro vynesení například mostového jeřábu, vestavby pater, balkonů následných přístaveb a minimalizujeme tak použití dalších sloupů a sekundárních konstrukcí s důrazem na ekonomické využití prostoru.
Montovaná ocelová konstrukce je jedním z nejsnazších a nejúspornějších možností, jak si v krátké čase pořídit výrobní, skladovou, sportovní nebo administrativní budovu, která bez kompromisů nabídne komfortní zázemí pro zaměstnance, výrobu a skladové hospodářství