eTechnika

Technologický magazín s novinkami a zajímavostmi

Ostatní

Každý používa najobľúbenejšie čiarové kódy. Spoznajte QR kód lepšie

Čiarové kódy nás doslova obklopujú. Máme ich na rôznych výrobkoch, vidíme ich v internetovom bankovníctve alebo môžu byť zdrojom údajov o marketingových kampaniach či kultúrnych podujatiach. Ktorý z nich je však najobľúbenejší?

Aj keď sa čiarové kódy používajú celosvetovo v rôznych oblastiach, ako je veľkoobchod a maloobchod, farmaceutický priemysel alebo logistika, ten najobľúbenejší je viac-menej voľne dostupný pre každého z nás. V skutočnosti je najväčším hitom celkom oprávnene QR kód. A dnes sa naň pozrieme trochu podrobnejšie.

Aká je funkcia kódu QR?

Je dôležité spomenúť, že existujú dva typy čiarových kódov v závislosti od formy obsahu, ktorý majú. Takzvané statické čiarové kódy viac-menej kódujú celú informáciu do vlastnej podoby. Okrem toho existujú dynamické QR kódy, ktoré fungujú výlučne ako odkaz. Zdieľané informácie sa môžu meniť podľa potreby.

Tento odkaz môže viesť do rôznych predajných databáz, online alebo kamkoľvek inam. Hlavné na tom všetkom však je, že na rozdiel od iných kódov je plne dynamický. Odkaz totiž smeruje na jedno miesto, kde sa údaje môžu v priebehu času meniť. Výhodou QR kódov je, že ich vzhľad zostáva rovnaký aj pri zmene obsahu.

K dispozícii pre každého z nás

S čiarovými kódmi QR sa teda stretávame na každom rohu. Nájdete ich dokonca aj na takých miestach, ako sú jedálne lístky v reštauráciách. Dôvod je jednoduchý. Generátor QR kódov v základnej podobe môže mať na dosah ruky skutočne každý z nás. Ide o voľne dostupný nástroj, ktorý umožňuje každému vytvoriť QR kódy online a kedykoľvek. Pre potreby firiem alebo dokonca bankovníctva však samozrejme existujú oveľa sofistikovanejšie a bezpečnejšie varianty kódov. Tieto generátory sú potom, samozrejme, spoplatnené.

Nie je to ako bežný čiarový kód

Hoci má každý čiarový kód trochu špecifický vizuálny vzhľad, zvyčajne sa líši v drobných detailoch, ako je napríklad ohraničenie čítacej oblasti alebo pridané číselné údaje. Inak je to nudné a viac-menej veľmi podobné. Na druhej strane QR kódy sú dobrým príkladom, pri ktorom môžete celkový vzhľad ľahko zmeniť. Sú oveľa príjemnejšie na pohľad a ľahšie sa s nimi pracuje. Okrem toho na rozdiel od iných kódov podporujú možnosť úplne zmeniť ich dizajn a prispôsobiť ich účelu použitia a napríklad aj firemnej identite.