eTechnika

Technologický magazín s novinkami a zajímavostmi

Ostatní

QR kód je novou generací již dobře známých čárových kódů. Co nám dokáže nabídnout především?

Samotné čárové kódy jsou s námi už opravdu dlouhou dobu. Mezi prvními čárovými kódy, které se začaly používat, jsou takové, co jsou s námi téměř přes třicet let. Všechny tyto kódy přitom původně byly využívány v rámci světové dopravy.

Následně se pak začaly kódy dostávat do běžného života většiny z nás, do lokálních obchodů i do internetového prostředí. Novou, a nejspíš na delší dobu poslední generací, jsou přitom čárové kódy typu QR. O co se ve stručnosti jedná?

Nespletete si jej už na první pohled

Oproti dalším typům kódů jsou rozhodně čárové QR kódy velice rozdílné. Mají většinou čtvercový tvar a jsou namísto usměrněných čar spíše klasickou mapou znaků. Tato mapa může uchovávat velké množství různých informací, které navíc nemusí být ani stejné ani stejně orientované. Výhodou navíc je, že generátor QR kódů dokáže nabídnout mnohé možnosti změny designu, což čárové kódy neumožňují. Mohou mít různou velikost, tvar, a dokonce samotnou barvu nebo včleněné logo společnosti či produktu.

Otevřená technologie opravdu všem a všemu

Zásadní výhodou je fakt, že jsou QR kódy dostupné opravdu komukoliv. Důvodem je, že mnohé generátory QR kódů jsou dostupné online bez jakýchkoliv omezení. Mimo to je navíc důležité zmínit i fakt, že existují moderní dynamické QR kódy používané hojně také díky tomu, že je veřejně přístupný algoritmus pro jejich čtení. Mohou je číst všichni, kteří mají v ruce chytrý telefon. Proto jsou opravdu často využívané zejména na veřejných místech, jako jsou restaurace, různé turistické průvodce, kulturní akce a mnohé další.

Komplexní dynamické kódy

Dynamické QR kódy nemají svůj název jen tak pro nic za nic. Dva hlavní důvody jsme si už sdělili. Je to grafická rozličnost, která je dána grafickým návrhem výrazně odlišným od klasického čárového kódu. Další výhodou je možnost neustále měnit obsah, který je uvnitř kódu umístěný. To, co navíc čárový kód ale neumí, je i velká rozličnost umístěného obsahu. Čárový kód má totiž standardně určený rozsah a typ obsahu. To je v případě klasického QR kódu extrémně rozdílné, protože do něj lze umístit téměř cokoliv.