eTechnika

Technologický magazín s novinkami a zajímavostmi

Novinky Ostatní Technika Tipy & rady

Zjistěte, jak funguje mechanismus pro ovládání oken v autech

Mechanismus uvnitř okna vašeho auta je tak kompaktní a chytrý, že se okno vždy pohybuje rovně a hladce. Možná jste si také všimli, že okno nemůžete posunout, i když se jej pokusíte ručně zatlačit nebo vytáhnout nahoru.

Jste ohromeni tím, jak snadno můžete otevřít a spustit okna auta pouhým stisknutím tlačítka? Existují tři základní systémy používané pro stahování a stahování oken automobilů: mechanické spojení s nůžkovým mechanismem; kabel a kladka; nebo hřeben a pastorek. Pojďme pochopit složitý mechanismus, který ovládá okno vašeho auta.

Elektricky ovládaná okna nebo elektricky ovládaná okna jsou automobilová okna, která lze zvedat a spouštět stisknutím tlačítka nebo spínače, na rozdíl od použití kliky. V typické instalaci automatického/lehkého nákladního automobilu je na každém okně samostatný spínač a sada spínače ve dveřích řidiče nebo sloupku rámu, takže řidič může ovládat všechna okna.

Tyto spínače nabyly mnoha různých vzhledů, od těžkého chromovaného plechu po levný plast. Když řidič stiskne jeden z spínačů, jeden ze dvou bočních kontaktů se odpojí od země a připojí se ke střednímu napájecímu kontaktu, zatímco druhý zůstane uzemněn. . To zajišťuje napájení motoru okna. Pokud je spínač stisknut opačně, proud prochází motorem v opačném směru.