eTechnika

Technologický magazín s novinkami a zajímavostmi

Novinky Ostatní Technika Zajimavosti

Zjistěte, jak fungují tranzistory

Zajímalo vás někdy, jak fungují tranzistory? Nyní to zjistíte. Tranzistor je polovodičové zařízení používané k zesílení nebo spínání elektrických signálů a napájení. Tranzistor funguje jako elektronický spínač. Může zapínat a vypínat proud. Ale tranzistor lze také částečně zapnout, což je užitečné pro stavbu zesilovačů.

V tomto videu se dozvíme, jak fungují tranzistory, různé typy tranzistorů, základy elektronických obvodů, jak sestavit tranzistorový obvod, tranzistorový zesilovač, proudový zisk beta, npn, pnp, chladič, elektronika a elektrotechnika. A navíc!

Jednoduchý způsob, jak o tom přemýšlet, je podívat se na tranzistor jako na relé bez pohyblivých částí. Tranzistor je podobný relé v tom smyslu, že jej můžete použít k zapnutí a vypnutí něčeho. Když funguje jako zesilovač, přijímá malý elektrický proud na jednom konci vstupního proudu a vytváří mnohem větší elektrický proud ( výstupní proud) na druhém.

Tranzistory mohou také fungovat jako spínače. Malý elektrický proud protékající jednou částí tranzistoru může způsobit, že jinou částí tranzistoru protéká mnohem větší proud. Jinými slovy, malý proud spíná ten větší. Většina tranzistorů je vyrobena z velmi čistého křemíku a některé z germania, ale někdy se používají i některé další polovodičové materiály.