eTechnika

Technologický magazín s novinkami a zajímavostmi

Auta & motorky Novinky Ostatní Technika Zajimavosti

Pokochejte se americkým superautem Vector W8

Vector W8 byl jedním z nejradikálněji navržených supervozů 80. let, který vyráběl americký výrobce automobilů Vector Aeromotive Corporation v letech 1989 až 1993. W8 byla vylepšená verze dřívějšího prototypu společnosti, W2. Výroba byla zpožděna poté, co byl W2 představen veřejnosti v roce 1976 kvůli poklesu světové ekonomiky a nedostatečné finanční podpoře.

Design W8 byl inspirován Alfou Romeo Carabo a navázal na futuristický, klínovitý aerodynamický design tohoto vozu. W8 kombinovala konstrukční vlastnosti Caraba s odkazy na stíhačky té doby. Vůz byl založen na hliníkovém vyměnitelném závodním motoru Rodeck o objemu 365 cu in (6,0 l) s kovanými písty TRW.

Nerezové ojnice Carrillo, nerezové ventily, válečková vahadla, kovaná klika, systém mazání suché jímky se třemi samostatnými filtry a opletenými nerezovými hadicemi, s eloxovanými červenými a modrými koncovkami. Převodovka byla vysoce upravená třístupňová automatická převodovka Turbo-Hydramatic 425 General Motors, která se používala u Oldsmobilu Toronado s pohonem předních kol, který se datuje asi o dvě desetiletí dříve.

Motor měl dvě mezichlazená turbodmychadla Garrett a měl inzerovaný výkon 625 k (466 kW) při 5 700 ot./min a točivý moment 649 lb⋅ft (880 N⋅m) při 4 900 ot./min. při 8 psi plnicího tlaku. čalouněné kůží a semišem, spolu s vlněnými koberci a podlahovými rohožemi. Luxusní interiér dotvářely elektricky nastavitelná kožená sedadla Recaro a klimatizace.