eTechnika

Technologický magazín s novinkami a zajímavostmi

Ostatní

Specifické typy svorek, které se mohou hodit také vám

Ať už připravujete elektrikářské rozvody a sítě, nebo vám jde o automatizaci některého obvodu, tak pro vás mohou být svorky velice silným spoluhráčem. A to především z toho důvodu, že nabízejí efektivní a rychlé propojení mnoha obvodů.

Jenže pro některé konkrétní případy nemusí standardní řešení pomocí nejběžnější elektrikářské svorky ani zdaleka dostačovat. Dnes se tak podíváme na trochu méně často používané, ale pro specifické potřeby nepostradatelné typy svorek.

Jednoduché řízení složitých a automatizačních obvodů

Patrové svorky jsou speciální typy svorek, které umožňují připojení více vodičů v různých úrovních. Tyto svorky mají obvykle více úrovní spojovacích bodů, což umožňuje kompaktnější a přehlednější uspořádání vodičů. Díky tomu, že nabízejí velice jednoduché a přehledné organizování i většího množství vodičů, tak jsou patrové svorky s velkou oblibou používané přímo v automatizaci, nebo bok po boku s klasickými elektrotechnickými rozvody.

Fázové svorky pro extrémní užití

Fázové svorky jsou speciální typy svorek, které slouží k připojení fázových vodičů v elektrických zařízeních, jako jsou elektromotory, transformátory nebo jiné zařízení, které vyžadují fázové připojení. Proto jsou tak používány tam, kde se očekávají vysoká napětí a také jejich časté změny. Z toho důvodu jsou fázové svorky tvořeny také z mnohem odolnějších typů materiálů, které mohou vydržet vyšší elektrické i mechanické vytížení. I tak je ale u nich zásadní riziko právě poškození.

Základní, ale přesto důležité

Řadové svorky jsou speciální typy svorek, které jsou konstruovány pro spojení více vodičů nebo komponentů na jedné straně a připojení ke zdroji napájení na druhé straně. Tyto svorky jsou často používány v průmyslových aplikacích a v elektrických rozváděčích. Extrémní výhodou, kterou vám řadové svorky dokáží nabídnout, je tak možnost rozdělit i složité systémy do přehledného komplexu díky popisování a oddělování jednotlivých obvodů. Jak již bylo zmíněno, jsou naprosto běžnou součástí většiny rozvodných skříní jak v průmyslu, tak i v těch nejběžnějších domácnostech.